Przedłużanie żywotności kwiatów w wazonie

  • Napisane 22 kwietnia 2015 o 11:00

Wiosenne świeże kwiaty w wazonie mogą dłużej cieszyć Twoje oczy, jeżeli zastosujesz kilka prostych trików, które wpłyną na przedłużenie ich żywotności. Bardzo wiele zależy od tego, jaki gatunek kwiatów znajduje się w wazonie.

Przede wszystkim kwiaty powinny być ułożone równo, ale nie mogą być przy tym ściśnięte. Przed włożeniem ich do wazonu, trzeba je oczyścić z liści, które mogłyby znajdować się w wodzie (zanurzone będą gniły). W przypadku róż pozbywamy się także kolców. Istotne jest to, by robić to ręką, nie nożem. Łodyga powinna być przycięta ukośnie, dzięki czemu zwiększa się powierzchnia, która będzie pobierała wodę. Przycinanie łodygi powinno odbywać się pod wodą, dzięki czemu powietrze nie dostanie się do naczynek rośliny.

Kwiaty lewkonii nie mogą mieć przycinanych korzeni, które powinny być w całości zanurzone, a zielona łodyga znajdować się nad powierzchnią. Te kwiaty, które jak maki i poisencja zawierają mleczny sok, mogą po ścięciu łodygi być od dołu zanurzone we wrzącej wodzie albo przypieczone, co zapobiega krzepnięciu soku oraz usprawni pobieranie wody.

Końce łodyg można zanurzyć w sproszkowanym węglu drzewnym, co zapobiega rozwojowi bakterii. Dla dłuższej żywotności, kwiaty powinny być ścinane wcześnie rano lub wieczorem. Wodę w wazonie należy codziennie wymieniać a łodygi powinny być przemywane i podcinane. Kwiaty cięte nie lubią stać w przegrzewanych pomieszczeniach, na noc warto je przenieść w chłodniejsze miejsce.

Dodaj komentarz