Styl skandynawski

  • Napisane 18 września 2014 o 13:13

Jest to jeden z moich ulubionych pomysłów na wnętrze. Przypadnie Wam do gustu, jeśli cenicie sobie mocne światło, wysokie stropy, biel kontrastującą z surowymi materiałami. Cenię sobie ten styl ze względu na to, że jest w pewnym sensie uniwersalny – dobrze prezentuje się w wersji absolutnie nowoczesnej, z prostymi bryłami mebli wykonanych z forniru i oszczędnymi dodatkami, jak na zdjęciu poniżej:

nowoczesne

Nawet nowoczesny sprzęt telewizyjny stanowi w pewnym sensie dodatek w takim wnętrzu. Całość dobrze komponuje się dzięki odcieniom beżu. Nie wiem, jak Wy, ale mnie relaksuje samo patrzenie na tego typu wnętrza.

Drugie rozwiązanie wcielenia w życie odrobiny Skandynawii w naszym domu to wersja bardziej „oldskulowa”, mówiąc potocznie. Jak na mój gust, opcja ta może bardziej spodobać osobom, które cenią sobie przytulne wnętrza. Samo założenie bieli może owej przytulności pozbawiać, jednak w praktyce nic nie jest niemożliwe – wystarczy spojrzeć na zdjęcia poniżej. Niezwykle stylowa i dodająca lekkości jest biała podłoga z drewna – przypadku ciemnej podłogi kontrast jest dość mocny.

styl skandynawski

Styl skandynawski nie oznacza również rezygnacji z dodatków. Są one jednak nienachalne. Delikatna zieleń roślin, skromny wzór zasłonki, identyczne ramki na zdjęcia. Zwolennicy bibelotów nie będą rozczarowani, jednak przy zachowaniu jednolitości i konsekwencji będą zmuszeni do ograniczenia swojej gamy kolorystycznej.

skandynawskie wnętrze

kuchnia

Styl ten ma swoiste plusy. Jest kojący w swojej jasności i zamiłowaniu do spokojnych barw – przede wszystkim bieli, ale też szarości i beżów. Zdecydowanie nie jest stylem „sezonowym”, który za dekadę zdezaktualizuje się i będzie powodem do wstydu – kryje w sobie bowiem pewną uniwersalność. Osobiście w stonowanych kolorach widzę siłę, której brakuje w pastelach czy neonach. Styl ten jest również o tyle przystępny, że dzięki swojej prostocie da się go zaaranżować tanim kosztem i różnymi środkami. Podsumowując, myślę, że kreując wnętrze w stylu skandynawskim, kupujemy karnet na spokój i relaks. :) A Wy – co myślicie o tym stylu? Może to chwilowa moda i zapatrzenie w kraje skandynawskie, a niemożliwa do zrealizowania u nas? Czekam na Wasze komentarze.

Hanna

Dodaj komentarz